GayrimenkulRakamlarla İstanbul Gayrimenkul Piyasası

Haziran 18, 20200

Son yıllarda İstanbul özelinde inşaat sektörünün ticari ve konut alanında yaptığı yatırımlar cumhuriyet tarihinin en büyük ve hızlı yatırım sürecini oluşturmuştur. 2019 yılında Türkiye geneli konut satışının %17.6 lık kısmı İstanbul’da gerçekleşmiştir. Bu yıl içinde toplam 237 bin 675 konut satışı gerçekleşmiştir. Bu sonuç neticesinde İstanbul Türkiye genelinde en çok konut satışı yapılan il olmuştur. Bu rakamların için de yabancılara satılan konut sayısı ise 20 bin 857 dir.

Yoğun bir konutlaşmanın görüldüğü İstanbul halen konut projelerine uygun yerleri ve değerlenecek ilçeleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle yeni yollar köprüler tüneller gibi projelerin gerçekleşmesiyle 5 sene öncesinde dahi herhangi bir konutlaşmanın öngörülmediği lokasyonlarda yatırım için iyi alternatifler bulunabiliyor. Sadece konut değil aynı zamanda işyerleri ve ofisler gibi alanlarda da ihtiyaca cevap verilmeye çalışılıyor.

Belirli bölgelerde yapılan bu projelerle kimi İstanbul ilçeleri değerlenmeye devam ediyor. 2019 yılı içinde değer değişimi en iyi olan ilk üç lokasyon sırasıyla, basın ekspres yolu güneşli, Seyrantepe maslak, bahçeşehir olarak sıralanmaktadır.

  Değerlenecek İstanbul ilçeleri için öncelikle İstanbul’un çok farklı noktalarına dağılmış olan konut projesi yapan firmaların nerelere önem verdiğini gözlemlemek gerekiyor.

Büyük inşaat projelerini yürütmekte olan firmaların hali hazırda yapmakta olduğu projelere bakılarak gelecekte nerelerin daha yüksek değerlere sahip olacağı da rahatlıkla öğrenilebiliyor.

Bu yönden bir değerlendirme yapıldığında, ilk dikkat çeken yerler arasında Ataşehir, Bayrampaşa Esenler, Beyoğlu ve Karaköy gibi yerler dikkat çekiyor.

Bunun dışında daha çok konut odaklı olarak bir değerlendirme yapıldığında, değerlenecek İstanbul ilçeleri arasında Kadıköy, Maltepe, Küçükçekmece ve Kasımpaşa gibi yerler bulunuyor.

Bu yerlerin ön plana çıkmasındaki en büyük pay ise ulaşım açısından söz konusu bölgelerin sağladığı kolaylıklar oluyor.

Aynı şekilde Sancaktepe, Ümraniye, Kozyatağı, Büyükdere, Kartal, Topkapı, Yenibosna ve Basın Ekspres gibi yerler de hali hazırda var olan ulaşım potansiyelini, yeni yapılan projelerle daha da artırarak değerlenen ilçeler ve semtler arasında yerini alıyor.

Şehrin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşma imkanı veren bu bölgelerin, aynı zamanda merkezi yerler olması sebebiyle de hiçbir zaman değerini kaybetmeyen ve özellikle uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen kişiler için en ideal yerler arasında oldukları da biliniyor.

Yeni ulaşım projeleri ile birlikte artık şehrin bahsi geçen merkezlerinin çok dışında kalan yerlerinin de değer bakımından hız kazanacağı düşünülüyor.

Bunlar arasında özellikle İstanbul Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte ilgi odağı haline gelmiş olan yerler sıralanıyor.

Doğrudan köprüyle bir bağlantı kurulmamış olsa da geçiş ve bağlantı yolları ile birlikte Beykoz, Sarıyer, Eyüp ’’kemerburgaz – göktürk’’, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Küçükçekmece gibi alanlar ulaşım bağlantılarının birleştiği yerler olması sebebiyle ilgi görüyor.

İstanbul’a yabancı yatırımcının ilgisininde bir hayli olduğu görülüyor. 2019 yılında yabancılara İstanbul da 20 bin 857 adet konut satıldı. Bu alımları yapanların ilk sırasında Iraklıların olduğunu görüyoruz. Irağı Suudi Arabistan ve Kuveyt takip ediyor. İran, Afganistan ve Rus vatandaşlarının da ilgisinin olduğunu söylemeliyiz.

Yabancılar mülk alımlarında merkeze ve havaalanlarına yakınlık tercihlerine göre alım yaptıklarını görüyoruz. Bu doğrultuda Atatürk hava limanı taşınmadan önce Basın-ekspres yolu, bahçeşehir ıspartakule bölgeleri revaçtaydı. Bu ilçelere ek olarak taksim civarı maslak Beyoğlu, Esenyurt, Büyükçekmece, bağcılar olarak sıralayabiliriz. Yabancı alımlarının %41 inin vatandaşlık için yapıldığını da söylemekte fayda var.

https://www.rhythmofrealestate.com.tr/wp-content/uploads/2020/06/footer-logo.png
Göktürk Merkez Mah. Çalışkan Sok. No.6 A-3 Göktürk / İSTANBUL

Takip Et:

Bize Ulaşın

© Rhythm of Real Estate 2020. Tüm Hakları Saklıdır.