Gayrimenkul2020 Yılı Gayrimenkul Sektörünü Neler Bekliyor?

Haziran 18, 20200

Türkiye ekonomisinin en belirleyici sektörlerinden gayrimenkul sektörü 2020 yılında satışların tamamlanmış sıfır konut ve ikinci el konuta yöneleceğini, yabancıya satışta ise Çin’in daha çok konuşulacağını belirtti. Yani ‘Sat- Yap’ sürecinden ‘Yap-Sat’ sürecine geçtiğine inanıyoruz. 2020 yılında satışların tamamlanmış sıfır konut ve ikinci el konuta yöneleceğini, yabancıya satışta ise Çin’in daha çok konuşulacağını belirtti. Önceki yıllarda olduğu gibi aynı hedef kitleye üretilen konut stoğundaki doygunluğun önümüzdeki birkaç yıl devam edeceği görünüyor. Farklı hedef kitleye yönelik ürün geliştirilebilmek için de uygun arsa bulmak kritik öneme sahip.

 

2020 yılı için konut satışlarının zorlanabileceği iki ana konu mevcut, “İlki mevcut satışta olan konut stoğunun müşterisi olabilecek pazarın yine kısıtlı olabilme ihtimali. İkincisi ise inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte yeni proje yapma isteğinin geliştirici tarafında çok olmayacağı bir yıl bizi bekliyor olabilir. Özelikle son bir iki yıldır yaşanan gelişmelerin nihai tüketiciyi biraz daha temkinli davranmaya yönelttiğini, bunun tamamlanmış konut satışlarına yönelimi artıracağını tahmin etmekteyiz. Dolayısıyla bitmiş konutu satmanın, inşaatı devam eden konutu satmaya göre daha kolay olacağını düşünmekteyiz.

 Diğer yandan erişilebilir konut kavramı daha önemli olacak. Bu erişilebilirliği fiyat anlamında düşündüğümüzde değeri görece yüksek olan bölgelerde yeni konut stoğu deprem nedeniyle tercih sıralamasında ilk olacak iken, fiyat açısından bakıldığında eski yapı stoğuna bazı semtlerde talep canlı kalacaktır. Ülkemizde önemli bir inşaat yapma metodu olarak görülen hasılat paylaşım sözleşmeleriyle iş yapma kültürünün de 2020 için çok geçerli olmayacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Nihai tüketici ve konut kullanıcısı tarafında bakıldığında ise basitlik ve rasyonellik konularının geçtiğimiz yıllara göre daha ön planda olacağını tahmin ediyoruz.

Yabancıya satışta etkili olan temel  iki konunun vatandaşlık hakkı limiti dışında, TL ve yabancı para kurlarındaki ilişki olduğunu görüyoruz. Yabancı satışlarında 2018 ile 2019 yılını kıyasladığımızda Çin vatandaşlarının konut alımında bir hareketlenme olduğunu görüyoruz. 2020 yılında da Çin’i bu anlamda konuşacağız.

Tüm bu tahminlerimiz COVİD-19 salgını öncesindeki ön gördüklerimizdi. Dolayısıyla salgın sonrasında gecikmelide olsa öngörülerimizin hayata geçeceğini düşünmekteyiz.

https://www.rhythmofrealestate.com.tr/wp-content/uploads/2020/06/footer-logo.png
Göktürk Merkez Mah. Çalışkan Sok. No.6 A-3 Göktürk / İSTANBUL

Takip Et:

Bize Ulaşın

© Rhythm of Real Estate 2020. Tüm Hakları Saklıdır.